..mějte pěkný den!

Víte co?..Jděte někam..


..mno je to trošku neobvyklé takový start jara. Sotva přestali ti sněhumilovní nadávat, že letošní zima stála zaprd, už jsou tu zase ti regulínemilovní, že nemůžeme něco a musíme hento. A toho hento je mnoho a do budoucna bude ještě více a doublehento už jako ale fakt nedají. Ale dajíííí..jako jsme si nemohli ještě před pár týdny představit, že bychom snad museli nosit roušky a nemohli se volně pohybovat kde opravdu chceme, tak teď tohle bereme za celkem normál a umíme už i nakupovat v obchodech jen v určitou dobu a to hodně rychle. Pokud tedy náš obchod zrovna nezavřeli..jako ten náš.

A tak v tom rychlém návalu všemožných změn a nařízení a podřízení jsme si možná tak někteří zapomněli uvědomit, že bezohledu na to, že nějaký vir nám zde přišel, přišlo nám taky jaro. Olééé jara není nikdy dost, jaru nikdo nic nemůže zakázat, snad ho nemůžou ani zrušit! A taky mu nikdo nenasadí roušku a tak na nás může dýchat a kýchat jak se mu zachce!..a tak je to jen na každém z nás co po něm budeme chtít! Třeba smysluplně příchod jara vnímat? Jak na to? Jak my to děláme?..Víte co? Jděte někam..

 

..ven se vyspat.

 

Miluji miluji tyhlencty rána, kdy už čas se přesune do jeho letní podoby a najednou svítá o hodinu dříve a jakoby i slunce to letos nějak více pochopilo nebo my jsme možná více vnímavější, každopádně ty rána jsou přenadkrásná. Ale nechme si ráno až na ráno a nechvalme jej před večer, který ránu většinou předchází.

Už když jsme kupovali naše auto, byl jeden z nejvíce nejhlavnějších požadavků na něj, ať je nafukovací. Samozřejmě proto, že vozíme půl dětského fotbalového a řeckořímského týmu na zápasy a závody a taky ať dostatek zeminy babičce do skleníku dovezeme a odvezeme od ni další pračku z půdy na sběrný dvůr..alééé taky ať se dá v něm trávit více času než je jen nutné při jízdě. A právě v tyto jarní dny ten čas nastává..hih teď úplně se mi dere úsměv do koutku, jen když to píšu, jelikož..jelikož..ano možná lépe člověk dokáže navnímat smysly to o čem zde chci spát..ééé psát, když spí přímo pod širákem, ale za mě má pro mě tenhle carsleeping obrovitánské kouzlo. Jakto? Takto!

Jestliže se v 17:58 rozhodnu, že chci někde vyject na noc, 18:05 už můžu sedět připravený v autě. Jelikož jej vozíme pořád spíše nafouklé, máme v něm stabilně jednu karimatku a spacák. Stačí tak vzít pod paži ze skříně krabici KEMPYNG /nechte děti popisovat krabice/, přihodit pečivo, Trinutku a kafe na snídani, čepnout vodu do kanystru, knížku a noťas a popřát doma dobrou. Za těch sedm minut se stihnete ještě i vrátit zpět pro zapomenutou plucačku se slivovicí nebo péřovku - jedno nebo druhé v chladný večer splní stejný úkol.

A teď to důležité..safra důležité..to co ukojí váš zrakový smysl a může tvořit podstatnou roli v zážitku - l o k a c e! Tak těžké, ale zároveň tak jednoduché, pokud člověku opravdu stačí málo - děkuji, že mi stačí. Takže s dojezdovkou do čtyřiceti minut tady mám Švarnou Hanku, Troják, Soláň, Velkou Lhotu a moje guilty pleasure - tábořiště Dolinky na Bystřičce. Proč tohle, když všechna ta ostatní místa jsou logicky vybrány pro vyšší nadmořskou výšku než okolí a tak výhled bude to kouzlo umocnění? Jak říkám - pokud vám stačí málo a požitek hledáte v samotném požitku a né v přežitku, který si potřebujete ještě k němu navymýšlet, aby dokonalé bylo vždy ještě dokonalejší než nejdokonalejší, pak i dolinka u vody musí stačit. Co musí?! Tohle je na březen právě nejvíc. Jarní Dolinky nejsou jako ty letní - v sedm večer už jen pár rybářů..kývnete jim na pozdrav..sklopíte zadní sedačky..fouknete do karimatky..rozhodíte spacák..a zbytek až do rána je už zcela jen na vás.

Někdy vyčistím okolní keře a nasbíram si klestí na opečení buřta, jindy vezmu ještě rohlíky a nakrmím na hrázy největší z kaprů, ale taky dokážu jen tak sedět a hledět na hladinu..můžu si číst, rychle se opít, vyřídit maily, vypisovat známým jak baječný je svět, vyjít si na protější kopec vyfotit ten protější při slunce západu, pouštět si hudbu, otravovat rybáře - můžete tohle všechno!..klidně i tohle všechno dohromady!..a nebo taky nic..jen vnímat, že opravdu to ticho je nejkrásnější hluk pro váš smysl..skočí ryba, přeběhne myš, v deset naproti z terasy zatroubí večerku..můžete už do auta číst si při čelovce nebo se podělíte o panáka s pánem, který zaparkoval jen o kousek dál s úplně stejným nápadem. A jelikož na jaře jezdí jen přírodomilci, má i on čistou valašskou slivovici a tak "na spaní" teda ještě jednu.

A pak už teda třeba ležíte a panoramatickou střechou auta, pokud se ji podařilo dobře umýt, pokud né, tak vydíte taky zajímavé věci, hledíte na oblohu a děkujete. Děkujete za všechny běžné věci, které k životu patří a taky za takovéto nadstandarty, které by k životu safra měly patřit taky ne? Pokud to tedy má být život a né jen přežívání. Tohle má fakt smysl! Spokojeně s úsměvem usínáte.. Jste králem celé planety a určujete chod všech národů - "Odtniťe mu hlavu, nech nevytrča z davu, nepotrebujeme takých ozembuchov, nech si ju nosí pod pazuchou, aby sme si boli všetci rovní, aby sme mu videli do oči, aby sa dodržali normy, aby nás nikdy nepreskočil, aby nezatienil našu slávu.." tfuj budíte se ve tři dvanáct ze snu..to ta druhá slivovice na spaní asi! Trošku zima - to je znamení, že vnímáte - takže jen přitáhnete kapuci spacáku a zpátky do lepšího snu.

Za další tři hodiny už natěšeně vstávám..a opět s úsměvem, jelikož vím, co příjde. Na zadýchané okno načmárat smajlíka a ven na čerstvý vzduch! A to je on..to je ono, to je ona, syn, sytý, sýr, syrový, usýchat..eeee hledám správné slovo pro ty nádechy jara v šest ráno na Bystřičce - je v tom voda, tráva, rybina, zima, radost..všeho dost. A teď jen na vařiči kafe z konvičky, Trinutku na chleba a z otevřené ložnice hledět do světa..

 

..nespěchej..užívej..dávkuj a věř, že tenhle pocit je jen tvůj. Je fajn se někdy zamyslet kdo za tohle všechno může. Člověk sám o sobě je mocný to jooo, ale příroda je prostě stále ještě mocnější. Hrát si na pána planety můžeme tak jedině ve snu..naštěstí! Krásu, smutek, radost, bezmoc..ty poznáme nejlépe tam, odkud jsme přišli a kde patříme. A třeba i díky takovému uvědomění si, že ten svět se stále točí a roční období, stejně jako den a noc, se pořád střídají, si nebudeme všímat věcí se kterými stejně nic nenaděláme..nemá to smysl!..je jaro

 

bystřička2