PORADNA: Lana, aneb jaké koupit a jak se o něj starat

lanaJakou délků zvolit? Statické či dynamické? Jak se starat o lano? Kdy lano vyměnit? A na další otázky vám radíme spolu s vývojářem firmy Singing Rock...

1- Jak mám rozbalit nové lano před prvním použitím?

Přečtěte si pozorně návod k použití a postupujte podle něj. Doporučuji lano přebalit v klidu doma, než půjdete lézt, ušetříte si tím hodně nervů se zamotávajícím se lanem pod skálou...

2- Jak se mám starat o lano? (praní/ čištění/ sušení/ řezání konců lan) Jak poznám, že je lano stále vhodné k používání?

Praní lanu sice neškodí, ale pokud to opravdu není nezbytně nutné, lano neperte. Používejte batoh na lano, který ochrání lano před prachem a jiným znečištěním, je to většinou dostačující ochrana. V případě, že je lano nutné vyprat, je nejvhodnější ho vyprat v ruce v mýdlové vodě (nepoužívejte prací prášek). Je také možné prát lano v pračce, je ale za potřebí ho dát do látkového pytle. Lano sušte minimálně jeden týden v temnu, v žádném případě ho nesušte na přímém slunečním světle nebo na ústředním topení. Konec lana ořízněte tehdy pokud je oplet lana poškozený – to znamená je-li oplet chlupatý a ztenčený, příze je poškozená nebo už někde prosvítá jádro lana – těžko přesně definovat, záleží též na zkušenostech). Lano kontrolujte před každým lezením. V případě pochyb, je lepší raději koupit nové lano.

3- Jaký je hlavní rozdíl mezi statickým a dynamickým lanem? Kdy mám které použít?

Dynamická lana jsou uřčena pro absorbování energie při pádu, tzn. pro lezení na prvním konci lana. Statická lana mají větší statickou pevnost a velice nízkou průtažnost, jsou určena pro práci ve výškách, polohování, slaňování, spouštění, tam kde se nepředpokládá nutnost zachycení pádu. Někdy se statická lana používají i pro top rope lezení, kdy by měl ale uživatel vědět, co dělá, nikdy se však nepoužívá pro lezení na prvním konci lana!

4- Jaký je rozdíl mezi dvojitým, polovičním a jednoduchým lanem?

Jednoduché lano (značené jako číslo 1 v kruhu): používáte při lezení na prvním konci lana tak, že procvakáváte všechna jištění. Dvojité lano (značené jako dva propojené kroužky v jednom kruhu): používáte při lezení na prvním konci lana tak, že obě lana cvakáváte společně do všech jištění a pak dobíráte druholezce opět na obou lanech zároveň. Poloviční lano (značené jako ½ v kruhu): můžete cvakat do jištění na střídačku, což i snižuje tření a je možné pak dobírat na každém jednotlivém laně dalšího spolulezce.

5- Jak si mám vybrat správné lano? Jakou délku lana budu potřebovat?

Nejdříve si musíte položit otázku: Co chci lézt a jak často? V případě, že budete lézt hlavně na umělých stěnách, je lepší koupit lano určené právě pro umělé stěny, většinou stačí délka 30m. Pokud hodláte lézt párkrát za měsíc, je pro vás nejlepší lano s průměrem okolo 10,5 mm, protože toto lano vám vydrží pravděpodobně mnoho let a délku lana tak 50 – 60m. Lezete-li několikrát za měsíc nebo i týden, jste už pravděpodobně dobrý lezec, tak si musíte rozhodnout, co preferujete. Pro dlouhé cesty (cca 30 – 40 m) je lepší lehčí lano s průměrem okolo 9,5 mm a kupte si minimálně 60 m lana. Musíte mít ale na paměti, že toto lano většinou nevydrží dlouho. Pro kratší cesty (cca 25 m) použijte lano s průměrem okolo 10 mm a délku 50m nebo 60m.

6- Kdy si mám koupit nové lano?

Viz otázka č. 2, poslední dvě věty.

7- Když moje lano nemá označený střed, jak to mám řešit? (páska, fix, apod.)

Nedělejte to sami, obraťte se na výrobce, ať vám doporučí, jak to udělat. Ne všechny dostupné možnosti jsou správné.

otázky zodpověděl vývojář firmy Singing Rock

{youtube}eFHCiwY7cCM{/youtube}


 

Kategorie

 

Tobi sport s.r.o.

Náměstí míru 27
744 01  Frenštát p.R.
Mob.: 732 466 994
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba prodejny:

Po - Pá:
 9:00 - 12:00
 12:30 - 17:00
Sobota: 9:00 - 11:30