Jak to udělat, aby bylo teplo?

merino vlna DevoldZima nám přes veškeré předpovědi a „předpovědi“ meteorologů nakonec skutečně přišla, a většina z nás při pobytu venku řeší otázku  -  jak to udělat, aby bylo teplo?!

Sportovní (chcete-li outdoorové) oblečení nám poskytuje mnoho výhod, a to nejen na túrách v horách. Celému systému oblekání vrstev se říká tzv. cibulový systém. Stejně jako cibule má několik slupek (angl.shell), tak i my se můžeme oblékat praktičtěji do několika tenčích a funkčních vrstev.

Začněme od kůže...

1.vrstva

137-240ať už ji říkáte termoprádlo nebo funkční prádlo, jedná se stále o tutéž vrstvu. Známými firmami jsou Moira, Canard, Devold, Craft nebo např. Salewa...

Bohužel (bohudík) ani moderní technologie nedokáží zabránit pocení. Je to zcela přirozená reakce těla na vyšší zátež a tělo se tak vlastně ochlazuje. Přesto je stále často rozšířen omyl, že koupí termoprádla se přestanete potit. Nikoliv – kdyby tuto schopnost např. triko mělo,  upekli byste se ve vlastním těle... To, co dělá triko funkčním, je odvod potu od kůže do dalších vrstev.

Představte si jednoduchý příklad – voda ve sklenici a voda rozlitá po podlaze. Která voda se vypaří dříve? Ano, ta rozlitá, protože voda je na větším povrchu a proto se rychleji odpaří. Kdežto ve sklenici je vody moc, a čekali bychom několik dnů, než zůstane prázdná sklenice.

A stejně pracují funkční materiály. Vlákna nejsou kulatého průřezu, ale většinou jsou  v tvaru hvězdy, a mají tak větší povrch -  pot má šanci se rychleji odpařit (voda rozlitá po podlaze).

Bavlna je  přírodním materiálem, která má své výhody, ovšem ne při sportu, kde se potíte. Všichni jistě znáte propocené kruhy v podpaží. Je to tím, že bavlněná vlákna absorbují vlhkost do sebe, a neumí se ji zbavit tak rychle (sklenice plná vody).

Existují dva základní druhy materiálů – syntetický (polyester PE, polypropylen PP). Rychle schnou, když se zpotíte (běžky, turistika), jsou zpravidla levnější a existuje větší množství barevných variant. Mohou být někomu na těle nepříjemné, proto je třeba vyzkoušet více střihů a úpravy.

Přírodní vlákno (nejčastěji merino vlna) má také schopnost odvést pot mimo kůži. Oproti umělým materiálům poskytují příjemnější nošení. Protože merino vlna je jemnější než vlna z evropských ovcí, vlákno se lépa ohne na kůži a prádlo nekouše. Při dlouhodobém použití je stále příjemné jej nosit.

2.vrstva

Cirrus-redOKtady kraluje flís (angl. fleece), ale i zde nalezneme merino vlnu.

Aby „cibulový systém“ fungoval a propouštěl vlhkost potu dál od těla, je potřeba, aby i tato druhá vrstva byla prodyšná. Známe jsou materiály Polartec nebo Technopile. Dle použití se vyrábějí v několika gramážích (tloušťkách), a lze je nosit opravdu celý rok. Udržují tělo v příjemném teple.

Zajímavostí v této vrtsvě jsou vlněné svetry, které také zajišťují teplo a odvod potu, a jsou navíc použitelné i v každodenním použití.

 

 

3. vrstva

Parker-bluejedná se o vrstvu, která brání vodě a větru se dostat „pod kůži“. Důležitým pojmem je zde tzv. subjektivní teplota.

Zejména nyní v zimě, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu, je důležité pamatovat na vítr. Ten umí náročně nasbírané teplo rychle rozfoukat, a nám zůstane jen drkotání zubů. V bezvětří při teplotě -15°C  se dá v celku jednoduše vyjít na túru. Začne-li však foukat svěžejší vítr, například 15 km/h, pociťovaná teplota klesne na -23°C.  A to už začíná být citelný rozdíl. Vítr této rychlosti je v zimě zcela běžný, a sami takovou zimu označujeme jako „vlezlou“, a rychle prochladneme.

Zcela samostatnou kapitolou ochlazování větrem (wind chill efekt) je pohyb na kole, běžkách případně na sněžném skútru. Každé volné místo na kůži může pak velice rychle omrznout.

Proto si nikdy nezapomeňte přibalit s sebou neprofoukavou vrstvu, umožní vám vracet se domů bez omrzlin.

Zástupci této vrstvy jsou klasické zimní (lyžařské) bundy, nepromokavé bundy a stále oblíbenější materiál softshell.

Všechny tyto informace lze aplikovat také na pobyt ve městě. Termoprádlo je často světlých barev, a je možné jej nosit pod naše civilní oblečení. Také bundy by měly být, při nošení ve větších mrazech a ve větru, opatřeny neprofoukavou (a nepromokavou) membránou. Pomůže vám to pak zvládat zimu snadněji a užít si všech jejich krás.

Kategorie

 

Tobi sport s.r.o.

Náměstí míru 27
744 01  Frenštát p.R.
Mob.: 732 466 994
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Otevírací doba prodejny:

Po - Pá:
 9:00 - 12:00
 12:30 - 17:00
Sobota: 9:00 - 11:30